تبلیغات
مهدویت - آمریکا اطلاعات خود را در سراسر جهان چگونه جمع آوری می کند؟
مهدویت
اللهم عجل لولیك الفرج
نام بلک واتر (Black Water) را شنیده اید؟ از دیگر شرکت های خصوصی امنیتی در آمریکا چه می دانید؟ از رشد بی سابقه این شرکت های امنیتی خصوص پس از 11 سپتامبر چه شنیده اید؟ برای رازگشایی این سوالات با گزارش های ویژه مشرق همراه شوید.....
به گزارش مشرق، دانا پریست، نویسنده و روزنامه‌نگار آمریکایی و متخصص در امور مربوط به تروریسم و ویلیام ام. آرکین نظامی پیشین آمریکایی در کتابی که با همکاری یکدیگر نگاشته اند پرده از نفوذ کمپانی های امنیتی بزرگی همچون جنرال دینامیکز  و 1841 کمپانی کوچک و متوسط دیگر برداشته اند که در زمینه مسائل امنیتی آمریکا تقریبا همه کاره شده اند و کارهای فوق فوق محرمانه ای انجام می‌دهند. یک‌سوم این کمپانی‌ها پس از یازده سپتامبر 2001 تاسیس شدند و بسیاری از آنها نیز توسط افسران سابق آژانس‌های اطلاعاتی اداره می‌شوند.
از نکات بسیار حائز اهمیتی که در همین آغاز گزارش می‌بایست به آن اشاره داشت این موارد هستند:

اولا، 1271 سازمان دولتی و 1931 شركت خصوصی آمریكایی در بخش مبارزه با تروریسم، امنیت ملی و عملیات اطلاعاتی در حال فعالیتند و قطعا در 10000 مكان مختلف در ایالات متحده حضور دارند
دوما، در حدود 854000 نفر كه چیزی معادل حدودا 1.5 برابر جمعیت شهر واشنگتن را تشکیل می‌دهد، مجوزهای ویژه امنیتی برای دسترسی به پرونده‌های طبقه‌بندی شده دارند
سوما، از سال 2001 فقط در واشنگتن و حومه آن، 33 مجتمع ساخته شده و یا در حال ساخت می‌باشد كه برای عملیات اطلاعاتی درنظر گرفته شده و یا خواهد شد. این بناها در مجموع حدودا 17 میلیون فوت مربع فضا اشغال می‌كنند كه سه برابر كل ساختمانی است كه در اختیار پنتاگون است.
چهارم، بسیاری از آژانس‌های امنیتی و اطلاعاتی مشغول انجام یک عملیات واحد و یکسان با دیگر بخش‌ها و سازمان‌ها هستند كه این امر باعث هدرروی منابع است. به‌طور مثال کار 51 سازمان فدرال و ستاد فرماندهی در 15 شهر مختلف آمریكا فقط و فقط پیگیری چگونگی ورود پول به سازمان‌های تروریستی و خروج پول از این سازمان‌ها می‌باشد.
پنجم، سالانه حدود 50000 گزارش اطلاعاتی توسط تحلیلگران مختلف تهیه می‌شود. این رقم به حدی بزرگ است پرواضح است که بسیاری از این مقالات حتی یک بار هم خوانده نمی‌شوند. در همین رابطه سال گذشته ژنرال بازنشسته، جان آر. واینز كه زمانی 145000 سرباز را در عراق رهبری می‌کرد یک بررسی انجام داد یافته‌ها، خود را نیز متعجب ساخت. وی می‌گوید: "من هیچ دستگاه مسوولی را نمی‌بینم كه مسوولیت هماهنگی این همه فعالیت اطلاعاتی و بازرگانی را بر عهده داشته باشد. پیچیدگی این سیستم به حدی است كه قابل توصیف نیست!"

 

لئون پانه‌تا رئیس پیشین سازمان سیا نیز اظهار داشته است "برنامه‌ای پنج‌ساله را برای این سازمان تدوین كند، چرا كه روش هزینه‌كرد پس از یازده سپتامبر نمی‌تواند برای همیشه باقی بماند." همین گفته‌های پانه‌تا حاکی از عمق فعالیت‌های امنیتی و اطلاعاتی‌ای را که در این کتاب به آن پرداخته شده است را می‌رساند.

 

کتابی که هم‌اینک درحال آن بررسی آن هستیم مبتنی است بر مستندات مربوط به قراردادهای دولتی و شرح مشاغل، سیستم ثبت اموال، شبكه‌های اجتماعی و صدها مصاحبه با مقامات اطلاعاتی و امنیتی. بیشتر این افراد به دلیل ترس از اخراج از کار و یا دیگر عقوبت‌های ممکنه تقاضا كردند در این کتاب نامی از آنها برده نشود.

برای روشن شدن فضای این مخفی‌کاری، پریست و همکارش در بخشی از کتاب خود چنین می‌نویسند: بیرون از یكی از بخش‌های فرعی عمارت‌های بزرگ "مك لین"، هر روز هفته صفی از اتومبیل‌ها مدت زمانی را در انتظار می‌گذرانند تا صبحی جدید در دستگاه سری امنیتی آمریكا آغاز شود. رانندگان مدتی را صبورانه به انتظار می‌نشینند تا بتوانند گردش به چپ كرده و از تپه‌ای بالا بروند كه سرانجام به نقطه‌ای منتهی می‌شود كه نام آن در هیچ نقشه‌ای آورده نشده و هیچ علامتی هم ندارد.
خیلی تلاش شده است تا ساختمان موسوم به "لیبرتی كراسینگ" از چشم‌ها پنهان بماند اما آنگاه كه زمستان فرامی‌رسد و برگی بر تن درختان باقی نمی‌ماند، پوشانیدن این كوه سیمانی پر از پنجره از چشم‌ها كار ساده‌ای نیست! اگر كسی بخواهد بدون داشتن علائم ویژه به این ساختمان نزدیك شود، با مردان سیاه‌پوش مسلحی مواجه می‌شود كه چون اجل معلق سررسیده و سلاح‌هایشان را به سمت وی نشانه می‌گیرند.
اگر بشود از حفاظ‌های سنگین و موانع فولادی هیدرولیك گذشت و وارد محوطه شد، با ساختمان لیبرتی كراسینگ مواجه می‌شویم كه در آن حداقل 1700 كارمند دولت فدرال و 1200 كارمند پیمان‌كاران خصوصی مشغول به‌كارند. در این ساختمان دو مركز فرماندهی مهم قرار دارد، یكی مركز فرماندهی اطلاعات ملی آمریكا و دیگری مركز ملی مبارزه با تروریسم.
ساختمان عظیم لیبرتی كراسینگ اصلی‌ترین مجموعه در میان مجموعه‌هایی است كه پس از یازده سپتامبر در آمریكا ایجاد شده‌اند. اما بزرگترین نیست. در "آرلینگتون كانتی" ساختمانی وجود دارد كه حتی از لیبرتی كراسینگ هم عظیم‌تر است.
به نوشته پریست و آركین هر روز در سراسر ایالات متحده چیزی قریب به 854000 نفر با امتیازات ویژه امنیتی وارد اتاق‌هایی می‌شوند كه همه مجهز به قفل‌های الكترومغناطیسی، شبكه‌ای از دوربین‌ها و دیوارهای مستحكمی است كه آلات استراق سمع در آنها قابلیت نفوذ ندارند.

 

 

 

 

نموداری از شرکت های خصوصی امنیتی آمریکا

 

بنابرگزارش این دو، حداقل 20 درصد از سازمان‌های دولتی مامور به مبارزه با تروریسم پس از یازده سپتامبر ایجاد شده یا كلا تجدید ساختار شده‌اند. بسیاری از سازمان‌های موجود هم با توجه به افزایش بودجه آنها در دوران بوش به شدت حجیم شدند چرا كه مسوولین امر نمی‌دانستند این همه پول را چگونه خرج كنند؟!
به‌طور مثال، سازمان اطلاعات دفاعی پنتاگون در سال 2002 در حدود7500 كارمند داشت اما اكنون 16500 كارمند دارد. بودجه آژانس امنیت ملی آمریكا كه مبارزه با استراق سمع الكترونیك را برعهده دارد نیز 2 برابر شد. 35 نیروی مشترك ضد تروریستی "اف بی آی" به 106 نیرو افزایش یافت. تمام این افزایش حجم درست بلافاصله پس از یازده سپتامبر آغاز شد.

در این کتاب تصریح شده است: 9 روز پس از حملات یازده سپتامبر كنگره آمریكا بودجه‌ای معادل 40 میلیارد دلار برای تقویت قوای دفاعی در خاك آمریكا و اجرای عملیات علیه القاعده در سراسر جهان بر بودجه نظامی آمریكا افزود. این اضافه بودجه با 36.5 میلیارد دلار در سال 2002 و 44 میلیارد دلار در سال 2003 تكمیل شد. این تنها یك آغاز بود.
با تزریق بی‌محابای پول، آژانس‌های نظامی و اطلاعاتی چند برابر شدند. تنها تا پایان سال 2001 میلادی 24 سازمان جدید بنیاد نهاده شدند. دو سازمان از سازمان‌های ایجاد شده "اداره امنیت میهنی" و "نیروی پیگیری دارایی‌های خارجی گروه‌های تروریستی" بودند. در سال 2002 میلادی 37 سازمان دیگر به مجموعه سازمان‌های موجود اضافه شدند كه اهداف اصلی آنها ردیابی سلاح‌های كشتار جمعی، شناسایی اشكال جدید تهدید و تمركز جدید بر مبارزه با تروریسم بود.
سال بعد 36 سازمان دیگر به سازمان‌های موجود اضافه شدند، سال بعد 26 سازمان، سال بعدی 31 سازمان دیگر، سپس 32 سازمان دیگر و در سال‌های 2007، 2008 و 2009 هركدام 20 سازمان دیگر به مجموعه سازمان‌های موجود افزوده شدند.

در كل، حداقل 263 سازمان جدید پس از واقعه یازده سپتامبر به مجموعه سازمان‌های موجود افزوده شده است. بدیهی است كه هر یك از این سازمان‌ها به كاركنان جدید نیاز خواهند داشت و این كاركنان نیز به نوبه خود به امكاناتی همچون اپراتور تلفن، منشی، كتابخانه، محل كار و ... نیاز خواهند داشت.
با افزایش تعداد كاركنان، واحدهای كاری و سازمان‌ها، خطوط افتراق میان مسوولیت‌ها شروع به كمرنگ‌شدن كردند. برای جبران این امر طبق پیشنهاد كمیسیون دوحزبی یازده سپتامبر كنگره آمریكا و دولت بوش در سال 2004 تصمیم گرفتند كه سازمان جدیدی را ایجاد كنند تا مسوولیت كنترل و هماهنگی مسوولیت‌ها را بر عهده داشته باشد. این سازمان جدید "دفتر مدیریت اطلاعات ملی" (ODNI) نام گفت. وقتی كه ODNI در سال 2005 آغاز به كار كرد دفتری كوچك داشت با 11 كارمند. یك‌سال بعد، به یك ساختمان دوطبقه منتقل شد تا كمبود فضای ناشی از افزایش پرسنل جبران شود. در آوریل 2008، همین سازمان نسبتا كوچك برای تامین فضا به دفتری بسیار بزرگ در لیبرتی كراسینگ منتقل شد و م‌اینک شاهد نفوذ و قدرت فوق‌العاده آن در جهان هستیم. گفتنی است مسوولیت بخش ایران در این سازمان برعهده دکتر جوئل برنر (Dr Joel Brenner) می‌باشد که عکسی نیز از او در دست نمی‌باشد.

 

 

حجم بالای اطلاعات، خود مشکلی مجزاست

البته با توجه به چنین سازمان‌های عریض و طویلی باید گفت این سازمان‌ها فقط سودآوری اطلاعاتی نداشته و این مقدار بالای اطلاعات گاها دردسرزا نیز می‌گردد. هر روز در سیستم اطلاعات و امنیت ملی آمریكا قریب به 1.7 میلیارد ایمیل، تماس با تلفن همراه و سایر ارتباطات ذخیره می‌شود. آژانس امنیت ملی آمریكا صاحب 70 پایگاه داده مختلف است. بقیه سازمان‌های اطلاعاتی آمریكا هم با همین مشكل مواجه‌اند. آن‌قدر حجم اطلاعات بالاست كه هیچكدام قادر به تحلیل آن نیستند.

 

شرایط ساختمان‌های سری اطلاعاتی

تقریبا نیمی از سازمان‌هایی كه پس از یازده سپتامبر تاسیس شده‌اند در واشنگتن و اطراف آن قرار دارند. بسیاری از ساختمان‌های این سازمان‌ها در محوطه‌های دولتی و پایگاه‌های نظامی قرار دارند. برخی نیز در مراكز تجاری، در همسایگی مدارس یا بازارها قرار داشته و مردم نیز توجهی به وجود آنها ندارند.

هر كدام از این ساختمان‌ها حداقل یك اتاق SCIF دارد. اتاق SCIF اتاقی است با تجهیزات و ترتیبات امنیتی بسیار ویژه. برخی از این اتاق‌ها كوچك است اما برخی از آنها چهار برابر یك زمین فوتبال وسعت دارد! SCIF به شاخص اهمیت ساختمان‌ها در این دنیای مخفی تبدیل شده است. هرچقدر بزرگتر باشد معلوم می‌شود كه این ساختمان، ساختمان مهمتری است. البته SCIF تنها چیزی نیست كه داشتن آن برای این سازمان‌های امنیتی ضروری است. دفاتر فرماندهی، شبكه تلویزیون داخلی، محافظین شخصی و ... نیز به الزامات امنیت ملی آمریكا تبدیل شده‌اند. یك ژنرال سه ستاره آمریكایی می‌گوید: هیچ ژنرال چهار ستاره‌ای در آمریكا پیدا نمی‌شود كه برای خود تجهیزات ویژه امنیتی نداشته باشد. ترس باعث شده است تا همه به فكر امنیت خود باشند. البته وقتی دیگری دارد پس من هم باید از چنین تجهیزاتی برخوردار باشم

 

بزرگترین نهادهای امنیتی آمریکا عاجز از کشف و خنثی‌سازی ساده‌ترین تهدیدها

پاییز گذشته یك سرهنگ ارتش آمریكا به‌نام "نضال ملك حسن" در فورت‌هود تگزاس به روی عده‌ای آتش گشود و ضمن قتل 13 نفر، 30 نفر را مجروح كرد. چند روز پس از این تیراندازی اخبار عجیبی از رفتارهای تعجب‌برانگیز حسن در مركز درمانی "والتررید" ارتش آمریكا منتشر شد كه توجه همگان را به خود جلب كرد. جالب است بدانید كه این سرهنگ ارتش آمریكا در مركز درمانی مذكور به عنوان یك روانپزشك آموزش دیده بود! وی در این مركز هشدار می‌داد كه باید به مسلمانان اجازه داده شود ارتش آمریكا را ترك كنند وگرنه حضور آنها برای آمریكایی‌ها خطراتی به بار خواهد آورد! نكته مهم دیگر اینكه حسن ایمیل‌هایی نیز با یك روحانی مشهور بنیادگرا در یمن مبادله می‌كرده است. این روحانی بنیادگرا مدتی است كه تحت تعقیب دستگاه‌های امنیتی آمریكا است.
اما جالب‌تر از همه این است كه حتی یكی از این ایمیل‌ها نیز به دست سازمان‌های عریض و طویلی كه مسوولیت عملیات ضداطلاعات در ارتش آمریكا را بر عهده داشتند نیفتاده بود! تنها 25 مایل آن‌طرف‌تر از والتررید، "ركن 902 اطلاعات نظامی آمریكا" قرار دارد كه ظاهرا كار مهمی در شناسایی تهدیدها به عمل نمی‌آورده است وگرنه باید این تهدید را شناسایی می‌كرد. به جای آن، فرماندهی ركن 902 تصمیم گرفته بود كه تمركز این ركن را متوجه تهدیدات عمومی تروریست‌ها در جامعه آمریكا كند، یعنی مقوله‌ای كه "اداره امنیت میهنی" و "نیروی مشترك 106 اف بی آی" هم بدان اشتغال داشتند!
درست مقارن با همین دوران در ركن 902 یك برنامه اطلاعاتی در حال پیاده شدن بود كه فرماندهی این ركن آن را "ریتا" می‌خواند. هدف از اجرای برنامه ریتا شناسایی تهدیدات بنیادگرایی اسلامی علیه ارتش آمریكا بود و تمركز آن بر حزب‌الله لبنان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و مراكز پرورش دانشجوی القاعده در خاك آمریكا بود.

نضال ملک حسن

 

 

برخی از مقامات اطلاعاتی بر این باورند كه محرمانه‌بودن بیش از حد عملیات اطلاعاتی علاوه بر دوباره كاری آسیب‌های دیگری هم به بار آورده است. ریشه این مشكل در وزارت دفاع آمریكا به برخی پرونده‌های اطلاعاتی فوق‌سری بازمی‌گردد كه دسترسی به آنها محدود بوده و تنها برخی مقامات آموزش‌دیده اجازه دسترسی به آنها را دارند.
این پرونده‌ها به "برنامه‌های دسترسی خاص" (SAP) معروفند. اسامی كد شده این برنامه‌ها در پنتاگون بیش از 300 صفحه است. جامعه اطلاعاتی آمریكا صدها مورد بیش از این برنامه‌ها را دارد و هریك از این برنامه‌ها نیز به نوبه خود شامل چند زیربرنامه كه هر یك از زیربرنامه‌ها هم محدودیت‌های دسترسی ویژه خود را الزام می‌كنند. این بدان معناست كه عده بسیار كمی از افراد دقیقا می‌دانند كه چه چیز در جریان است.

نویسندگان این کتاب در ادامه توصیف وضعیت این بناها و این سیت این چنین اظهار می دارد: به این ترتیب قابل پیش‌بینی است كه توسعه ساختمان‌ها و دفاتر این سیستم اطلاعاتی در سراسر آمریكا ادامه خواهد یافت. از كاخ سفید كه پنج مایل به سمت جنوب شرقی حركت كنید می‌بینید كه اداره امنیت میهنی بار دیگر زمین را كنده است تا دفاتر فرماندهی مشترك خود با گارد ساحلی را بسازد. این اداره كه تنها هفت سال از تاسیس آن می‌گذرد برای خود سطوح دسترسی ویژه، بازوی تحقیقاتی ویژه، مركز فرماندهی ویژه و 230000 كارمند دارد. این سازمان به سومین سازمان بزرگ آمریكا بدل شده است.
به زودی بر جای یك بیمارستان روانی در خیابان "الیزابتس"، یك مجموعه ساختمانی عظیم دیگر با هزینه 3.4 میلیارد دلار ساخته می‌شود تا نشانه دیگری از سیستم اطلاعاتی سری آمریكا باشد. این مجموعه جدید پس از پنتاگون بزرگترین مجموعه ساختمانی دولتی خواهد بود و ابعاد آن چهار برابر لیبرتی كراسینگ پیش‌بینی می‌شود.
طبق قوانین فدرال برای تضمین انجام شدن حساس‌ترین وظایف در كشور توسط افرادی كه بیش از هر چیزی به منافع ملی وفادار هستند، "وظایف اساساً دولتی " نباید به پیمان‌كاران سپرده شود. اما بر اساس یك بررسی دوساله‌ این روزنامه، این وظایف همواره و در هر اداره‌ اطلاعاتی و ضدتروریستی به این گونه شركت‌ها سپرده می‌شود.


پیمانکاران امنیتی در همه جا؛
حتی در میان کمک رسانان و مامورین کشته شده 11 سپتامبر

 

در ماه ژوئن، یك سنگ‌تراش از مانساس ستاره‌ دیگری در دیوار مرمری مقر سیا حك كرد؛ یك ستاره از 22 ستاره‌ای كه به یاد ماموران كشته شده در جنگ‌های پس از قضیه ‌11 سپتامبر حك شده بود.
هدف از این یادبود، احترام همگانی به شجاعت آن‌هایی است كه هنگام ادای وظیفه جان سپردند اما در عین حال داستان عمیق‌تری نیز در این میان وجود دارد: هشت نفر از 22 نفر كشته شده نه مامور سیا بلكه پیمان‌كاران خصوصی بودند.
طبق قوانین فدرال، برای تضمین انجام شدن حساس‌ترین وظایف در كشور توسط افرادی كه بیش از هر چیزی به منافع ملی وفادار هستند، "وظایف اساساً دولتی " نباید به پیمان‌كاران سپرده شود.

 

از 854 هزار نفری كه كارهای فوق فوق‏محرمانه انجام می‌دهند، 256 هزار نفر پیمان‌كار هستند. برای نشان دادن وابستگی دولت به پیمان‌كاران هیچ نمونه‌ بهتری از سیا وجود ندارد. یعنی تنها نهادی در دولت كه می‌تواند كارهایی در خارج از كشور انجام دهد كه هیچ اداره‌ دیگر آمریكا نمی‌تواند.
پیمان‌كاران خصوصی همكار با سیا، در عراق به جاسوسی پرداخته‌اند، برای كسب اطلاعات در افغانستان رشوه داده‌اند و از روسای سیا در هنگام دیدار از پایتخت‌های كشورهای مختلف دنیا محافظت كرده‌اند.

 

اذعان به فزونی این پیمانکاران و تصمیم اوباما مبنی بر کاهش این میزان

 

9سال بعد در دولت "اوباما "، ایده‌ ارزان‌تر بودن پیمان‌كاران رد شده و دولت تا حدودی به هدف خود برای كاهش افراد استخدام شده در این رابطه نزدیك شده و در طول دو سال 7 درصد از تعداد این افراد كاسته شده است. اما همچنان حدود 30 درصد از نیروی كار در بخش اطلاعات آمریكا را پیمان‌كاران تشكیل می‌دهند.

 

این کتاب در ادامه به نقش این نیروها در كارهای امنیتی پرداخته می‌نویسد: پیمان‌كاران نیروهای دشمن را می‌كشند. جاسوسی كشورهای دیگر را كرده و شبكه‌های تروریستی را شنود می‌كنند. آن‌ها به طراحی نقشه‌های جنگی كمك می‌كنند. در مورد گروه‌های محلی در مناطق جنگی اطلاعات جمع می‌كنند. در بین آنها تاریخ‌دان، معمار و تازه‌سربازان مخفی‌ترین نهادها وجود دارد. مامورین این شركت‌ها مراكز خاص در واشنگتن را تحت نظارت دارند. آنها جزو مورد اعتماد‌ترین مشاوران ژنرال‌های چهارستاره‌ هستند كه جنگ‌ها را رهبری می‌كنند.
اشتهای دولت برای پیمان‌كاران خصوصی به قدری زیاد است كه در حال حاضر 300 شركت وجود دارند كه تخصصشان یافتن نامزدهایی معمولا با قیمت‌هایی حول و حوش 50 هزار دلار برای هر فرد است.

 

 

گیتس می‌گوید: "باید اعتراف كنم كه نمی‌دانم چند پیمان‌كار برای وزارت دفاع كار می‌كنند. "

 

تخمین زده می شود كه 265 هزار پیمان‌كار برای انجام كارهای فوق فوق‎محرمانه توسط مسئولان بلندپایه‌ بخش‌های اطلاعاتی استخدام شده‌اند. دیتابیس "آمریكای فوق‎محرمانه " این روزنامه شامل 1931 كمپانی است كه كارهای فوق‎‏محرمانه انجام می‌دهند. بیش از یك‌چهارم آنها (533 شركت) پس از 2001 تاسیس شدند و شركت‌های دیگر كه قبل از این تاریخ وجود داشتند نیز تا حد زیادی گسترش پیدا كردند.

 

 

شركت‌های خصوصی چنان با حساس‌ترین فعالیت‌های دولت عجین شده‌اند كه ماموریت‌های اطلاعاتی و نظامی مهم متوقف شده یا به خطر می‌افتد. برای نمونه: در اداره‌ امنیت ملی، تعداد پیمان‌كاران مساوی تعداد كارمندان فدرال است. این اداره با 318 كمپانی خدمات حیاتی و پرسنل آن‌ها همكاری می‌كند، از جمله 19 شركت كه به این اداره برای استخدام پیمان‌كاران بیشتر كمك می‌كنند.

 

آژانس امنیت ملی پیش از این با شركت‌های كمی كار می‌كرد اما اكنون اقلا با 484 شركت كار می‌كند

 

تمامی 16 اداره‌ اطلاعاتی برای راه‌اندازی شبكه‌ كامپیوتری خود، برقراری ارتباط با شبكه‌های اداره‌های دیگر و كاویدن قطعات نامتجانس اطلاعات كه ممكن است نشان‌دهنده‌ یك برنامه‌ تروریستی باشد، به شركت‌های خصوصی نیاز دارند. بیش از 400 كمپانی به طور اختصاصی در این زمینه كار می‌كنند و سیستم‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری طبقه‌بندی شده می‌سازند

 

پیمان‌كاران 29 درصد نیروی كار اداره‌های اطلاعاتی را تشكیل می‌دهند اما حدود 49 درصد بودجه‌ پرسنلی این ادارات را به خود اختصاص می‌دهند.

 

از بین 1931 كمپانی درگیر در قراردادهای فوق فوق محرمانه‌ كه توسط واشنگتن پست شناسایی شده‌اند، حدود 110 كمپانی 90 درصد كارهای پیمان‌كاری دفاعی و اطلاعاتی دنیا را انجام می‌دهند.

ضریب نفوذ این پیمانکاران تا حدی است که گفته می شود نقض حقوق زندانیان در ابوغریب نیز تا حدودی توسط پیمان‌كاران انجام شده بود.

 

 

کمپانی امنیتی جنرال دینامیکز، تنها یک نمونه از میان دهها نمونه دیگر

 

جنرال دینامیكز نیز مانند رقبای خود اقدام به بلعیدن كمپانی‌های كوچكی كرد كه می توانستند به این كمپانی برای تسلط در فضای جدید اطلاعاتی كمك كنند. این كمپانی در بین سال‌های 2001 و 2010 میلادی، یازده شركت كوچك متخصص در ماهواره‌ها، اطلاعات سیگنال‌ها، نظارت، شناسایی، یكپارچه‌سازی فناوری‌ها و عكاسی را خریداری كرد. جنرال دینامیكز در یازده سپتامبر سال 2001 با نه سازمان اطلاعاتی كار می‌كرد. حالا این كمپانی با تمام 16 سازمان اطلاعاتی آمریكا همكاری می‌كند. كاركنان این كمپانی در تالارهای آژانس امنیت ملی و اداره‌ امنیت داخلی آمریكا حضور دارند. این كمپانی صدها میلیون دلار برای برپایی و اداره كردن اداره‌های جدید اداره‌ امنیت داخلی از جمله مركز ملی عملیات، اداره‌ اطلاعات و تحلیل و نیز اداره‌ امنیت در سال 2003 دریافت كرد. كارمندان این شركت همه كار انجام می‌دهند، از تصمیم‌گیری در مورد بررسی یك تهدید تا پاسخ دادن به تلفن‌ها. نتایج مالی جنرال دینامیكز منعكس‌كننده‌ چرخش موفقیت‌آمیز این كمپانی است. هم‌چنین نشان می‌دهد كه دولت آمریكا -بزرگ‌ترین مشتری این كمپانی تا به حال - چقدر بیشتر از هزینه‌ واقعی كارها به این شركت پول داده است. این كمپانی در سال 2009 به سود 31.9 میلیارد دلاری رسیده بود در حالی كه سود این كمپانی در سال 2000 میلادی تنها 10.4 میلیارد دلار بود. در این مدت نیروی كار این كمپانی بیش از دو برابر شده و از 43300 نفر به 91700 نفر افزایش پیدا كرده است. سود بخش اطلاعات و ارتباطات جنرال دینامیكز كه اغلب كارهای فوق فوق محرمانه‌ این كمپانی در آن‌جا انجام می‌شود، از 2.4 میلیارد دلار در سال 2000 به 19 میلیارد دلار در سه‌چهارم دوم ماه 2009 رسیده است كه این میزان 34 درصد سود كلی این كمپانی در سال گذشته را تشكیل می‌دهد.

 

این كمپانی حتی عملیات اطلاعاتی خاصی مانند راضی كردن خارجی‌ها برای یكی كردن دیدگاه‌هایشان در راستای منافع آمریكا را نیز انجام می‌دهد

 

جنرال دینامیكز در سپتامبر 2009 برنده‌ یك قرارداد 10 میلیون دلاری با واحدهای عملیاتی روان‌شناسی فرماندهی عملیاتی ویژه‌ آمریكا شد تا وب‌سایت‌هایی برای تاثیر گذاشتن روی دیدگاه خارجی‌ها در مورد سیاست‌های آمریكا ایجاد كند. این كمپانی برای انجام این كار نویسندگان، ویرایش‌گران و طراحانی استخدام كرد تا سایت‌های خبری ویژه‌ در پنج قاره‌ دنیا ایجاد كنند. این سایت‌ها مانند سایت‌های خبری معمولی هستند و نام‌هایی مانند SETimes.com: سایت اخبار و دیدگاه‌های اروپای جنوب شرقی دارند. اولین نشانه‌ای كه در مورد منشا نظامی این وب‌‌سایت‌ها وجود دارد، كلمه‌ "عدم مسئولیت در قبال محتوای سایت" در پایین صفحه است. با كلیك كردن روی این عبارت در می‌یابید كه "تایمز اروپای جنوب شرقی" وب‌سایتی متعلق به فرماندهی اروپای ایالات متحده است.

 

حدومرز خفا و پنهان کاری در این کمپانی ها

 

نویسندگان کتاب در ادامه برای نشان دادن میزان سری بودن این کمپانی ها چنین می نویسند: ساختمان اداری خاكستری رنگ جدید در واقع یك نوع هتل است كه تاجرها و صاحبان حرفه‌ها می‌توانند در آن اتاق‌های ضد شنود كرایه كنند.
حتی اتاقك بین دو ساختمان یك طبقه یك اتاقك معمولی نیست. این اتاقك كه توسط سیلندرهای بتنی احاطه شده، محل دسترسی به یك كابل دولتی است. این كابل با عنوان TS/SCI یا "اطلاعات فوق محرمانه و اطلاعات طبقه‌بندی شده حساس" شناخته می‌شود؛ یعنی افراد كمی اجازه دارند بدانند كه چه اطلاعاتی از طریق این كابل رد و بدل می‌شود.
همه‌ این مكان‌های ذكر شده در بیرون واشنگتن قرار دارند – در جایی كه پایتخت جغرافیای دیگری از آمریكا محسوب می‌شود – و محل تمركز سازمان‌های دولتی محرمانه و كمپانی‌هایی است كه برای این سازمان‌ها كار می‌كنند. مجموعه "فورت میده" (Fort Meade) یكی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های مشابه در سراسر ایالات متحده است كه مراكز عصبی فعالیت‌های محرمانه‌ آمریكا و 854 هزار نفر كارمند آن هستند.

 

در مجموعه‌های "آمریكای فوق محرمانه" یك پرچم كمپانی متصل به یك كارت دیجیتال هوشمند، تنها سرنخ برای شناسایی مكان كار است.

 

برخی از بخش‌های این مجموعه، این كمپانی‌ها تمام یك محوطه را اشغال كرده‌اند. در برخی دیگر، این كمپانی‌ها پارك‌های تجاری به طول چندین مایل دارند كه از طریق جاده‌ای خصوصی به محوطه‌ NSA متصل می‌شوند و در اطراف آن علایم هشداردهنده دیده می‌شود.
بزرگ‌ترین پارك، پارك‌ "تجاری ملی" (National Business Park) است؛ متشكل از 285 هكتار از برج‌های شیشه‌ای بزرگ و مستطیل شكل. ساكنین این ساختمان‌ها پیمان‌كارها هستند و در مكان‌های عمومی‌تر به عمد حضور خود را كمرنگ‌تر نشان می‌دهند. اما در پارك تجارت ملی، جایی كه تنها پیمان‌كارها به آن جا می‌روند، علامت‌های تجاری بزرگ آن‌ها به وضوح دیده می‌شود. شركت‌هایی مانند: "بوز آلن هامیلتون"، "مخابرات ال-3"، "سی‌اس‌سی"، "نورثروپ گرومن"، "جنرال دینامیكز" و "سی‌ای‌آی‌سی."
بیش از 250 كمپانی - حدود 13 درصد كمپانی‌های آمریكای محرمانه- در مجموعه‌ فورت میده حضور دارند. برخی از این شركت‌ها در این مجموعه چندین اداره دارند، مانند "نورثروپ گرومن" كه 19 اداره و "اس‌ای‌آی‌سی" كه 11 اداره دارند. در كل 681 مكان در مجموعه‌ فورت میده برای انجام كارهای تجاری محرمانه وجود دارد.
در این مجموعه كارمندانی حضور دارند كه باید از قوانین سخت پیروی كنند. آن‌ها دائما تست دروغ‌سنجی می‌دهند، فرم‌های تعهد به عدم انتشار اطلاعات امضا می‌كنند و گزارش‌های حجیم در مورد سفرهای خارجی‌ خود ارایه می‌دهند.

بهترین امکانات در اختیار نوابغ و کارمندان این کمپانی ها

 

پریست و آركین در بخش دیگری از کتاب خود به نقش پیمانكارهای خصوصی اشاره كرده‌اند و می‌نویسند: با گسترش آمریكای فوق محرمانه، دولت به پیمانكارهایی با صلاحیت امنیتی وابسته شده است، این كارمندها در ریاضی خبره هستند. NSA برای انجام وظایفش از بیشترین تعداد ریاضی‌دانان در بین سازمان‌های دنیا استفاده می‌كند. این سازمان هم‌چنین از زبان‌شناسان و كارشناسان تكنولوژی و نیز رمزنگاران بهره می‌برد. بسیاری از آن‌ها ISTJ خطاب می‌شوند (درونگرای حساس، متفكر و منتقد)، ویژگی‌های شخصیتی كه در تست شخصیتی مایرز - بریگز وجود دارد و ویژگی غالب در فورت میده به شمار می‌رود. "كن اولمان"، مدیر بخش "هوارد"، یكی از شش بخش در محدوده جغرافیایی تحت نفوذ NSA می‌گوید: "برخی از كارمندان این آژانس از باهوش‌ترین افراد روی زمین هستند. آن‌ها به دنبال آموزش خوب و كیفیت زندگی بالا هستند." مدرسه‌ها البته جز بهترین مدرسه‌ها هستند و برخی نیز وارد دوره‌های آموزشی می‌شوند كه در آن‌ها به افراد جوان حتی ده ساله آموزش داده می‌شود كه چه سبك زندگی برای كسب صلاحیت امنیتی لازم است و چه نوع رفتاری برای چنین مشاغلی مناسب نیست. بیرون از یكی از مدرسه‌ها اتوبوس زرد مدرسه در كنار ساختمانی پارك شده است كه متعلق به اتحاد "پنج چشم" است - بخش اطلاعاتی مشترك پنج كشور آمریكا، انگلیس، كانادا، استرالیا و نیوزلند در مورد دنیا.

 

اسامی 18 سازمان دولتی و 37 شرکت خصوصی و پیمانکاری که نویسندگان نام شان را برده اند به شرح زیر می باشند:

• سازمان‌های دولتی:

1) فرماندهی نیروهای آمریکایی در آفریقا، که مرکزیت آن در اشتوتگارت- مورینگن قرار داشته و با 2 مرکز عملیاتی (دفتر) دارای 19 پیمانکار خصوصی است؛

2) نیروی هوایی ایالات متحده آمریکا با مرکزیت آرلینگتون، 99 دفتر و 392 پیمانکار؛

3) اطلاعات نیروی هوایی آمریکا، با مرکزیت آرلینگتون، 113 دفتر و 153 پیمانکار،

4) اطلاعات ارتش آمریکا با مرکزیت فورت بلویر، 93 دفتر و 120 پیمانکار،

5) فرماندهی مرکزی نیروهای نظامی آمریکا با مرکزیت تامپا، 6 دفتر و 64 پیمانکار،

6) آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا با مرکزیت مک‌لین، 36 دفتر و 114 پیمانکار،

7) آژانس‌های دفاعی ایالات متحده با مرکزیت آرلینگتون، 78 دفتر و 332 پیمانکار،

8) آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا با مرکزیت آرلینگتون، 22 دفتر و 317 پیمانکار،

9) فرماندهی نیروهای نظامی آمریکا در اروپا با مرکزیت اشتوتگارت – وایهینگن با 2 دفتر و 11 پیمانکار،

10) ستاد مشترک نیروهای مسلح با مرکزیت آرلینگتون، 6 دفتر و 45 پیمانکار،

11) نیروهای خنثی‌سازی مواد منفجره با مرکزیت آرلینگتون، 4 دفتر و 68 پیمانکار،

12) فرماندهی شمال نیروهای مسلح آمریکا با مرکزیت کلورادو اسپرینگز، 13 دفتر و 56 پیمانکار،

13) آژانس امنیت ملی با مرکزیت اف.تی.مید، 19 دفتر و 484 پیمانکار،

14) فرماندهی نیروهای آمریکایی در اقیانوس اطلس، با مرکزیت کمپ اچ. ام. اسمیت، 6 دفتر و 27 پیمانکار،

15) فرماندهی عملیات ویژه با مرکزیت تامپا، 12 دفتر و 125 پیمانکار،

16) فرماندهی جنوب نیروهای مسلح آمریکا، با مرکزیت میامی، 9 دفتر و 29 پیمانکار،

17) وزارت خارجه ایالات متحده با مرکزیت واشنگتن دی سی، 9 دفتر و 146 پیمانکار،

18) فرماندهی راهبردی نیروهای مسلح آمریکا با مرکزیت اوهاما، 14 دفتر و 99 پیمانکار.

 

• شرکت‌های پیمانکار خصوصی:

1) شرکت سیستم‌های قرن بیست و یکم، واقع در اوماها در ایالت نبراسکا، تاسیس شده به سال 1996، دارای 101 تا 500 نفر پرسنل و درآمد سالانه کمتر از 100 میلیون دلار، صاحب سه دفتر و پیمانکار 5 سازمان دولتی؛

2) شرکت راهکارهای پیشرفته سی4، واقع در تامپا در ایالت فلوریدا، تاسیس شده به سال 2002، دارای 101 تا 500 پرسنل و درآمد سالانه کمتر از 100 میلیون دلار، 12 دفتر و پیمانکار 5 سازمان دولتی؛

3) شرکت مدیریت جهانی "آل سورس"، واقع در سیراویستا در ایالت آریزونا، تاسیس شده در سال 2005 که تعداد پرسنل و درآمد آن همچون دو مورد فوق بوده، دارای 5 دفتر و پیمانکار 5 سازمان دولتی است؛

4) شرکت "آرشیمدز گلوبال"، واقع در تامپا در ایالت فلوریدا که در سال 2005 تاسیس شده و تعداد پرسنل و درآمد سالانه آن در این گزارش نیامده است. این شرکت تنها یک دفتر داشته و پیمانکار 5 سازمان دولتی است؛

5) شرکت سیستم‌های "بی ای ای"، واقع در راکویل در ایالت مریلند، تاسیس شده به سال 1948، دارای بیش از 10000 پرسنل و بین 10 تا 50 میلیارد دلار درآمد سالانه، 64 دفتر کاری و پیمانکار 22 سازمان دولتی؛

6) شرکت فن‌آوری‌های بلک‌برد، واقع در هرندن در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده به سال 1997، دارای بین 101 تا 500 پرسنل، درآمد نامشخص، 11 دفتر و 10 کارفرمای دولتی؛

7) شرکت بین‌المللی کالهون، واقع در تامپا در ایالت فلوریدا، تاسیس شده به سال 2005، دارای کمتر از 25 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد سالانه، 6 دفتر کاری و 6 کارفرمای دولتی؛

8) شرکت سلستار، واقع در تامپا در ایالت فلوریدا، تاسیس شده به سال 2001، دارای بین 26 تا 100 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد سالانه، 4 دفتر کاری و 4 کارفرمای دولتی؛

9) شرکت فن‌آوری‌های همگرا، واقع در بالتیمور در ایالت مریلند، تاسیس شده به سال 1997، دارای کمتر از 25 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد سالانه، 4 دفتر و 4 کارفرمای دولتی؛

10) شرکت کیوبیک، واقع در سان‌دیگو در ایالت کالیفرنیا، تاسیس شده به سال 1949، دارای بین 5000 تا 10000 پرسنل، 70 میلیون تا یک میلیارد درآمد سالانه، 6 دفتر کاری و 12 کارفرمای دولتی؛

11) گروه سیبریکس، واقع در تامپا در ایالت فلوریدا، تاسیس شده به سال 2002، دارای کمتر از 25 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد ماهانه، یک دفتر کاری و 2 کارفرمای دولتی؛

12) شرکت مشاوره دیلیجنت، واقع در سن‌آنتونیو در ایالت تگزاس، تاسیس شده به سال 2001، دارای بین 26 تا 100 پرسنل و کمتر از 100 میلیون دلار درآمد، یک دفتر و 3 کارفرمای دولتی؛

13) شرکت داینتیکس، واقع در هانتسویل در ایالت آلاباما، تاسیس شده به سال 1974، دارای 501 تا 2000 پرسنل و بین 100 تا 750 میلیون دلار درآمد سالانه، 7 دفتر و 10 کارفرمای دولتی؛

14) شرکت خدمات اسپیال، واقع در پنلاس‌پارک در ایالت فلوریدا، تاسیس شده به سال 2003، دارای بین 26 تا 100 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد سالانه، 4 دفتر و 7 کارفرمای دولتی؛

15) شرکت فولکرا ورلدواید، واقع در آرلینگتون در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده به سال 2004، دارای پرسنل و درآمد همچون ریف 14، یک دفتر کاری و 7 کارفرمای دولتی؛

16) شرکت گیتس، واقع در آلکساندریا در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده به سال 1997، دارای 101 تا 500 پرسنل، دارای کمتر از 100 میلیون دلار درآمد، یک دفتر و یک کارفرمای دولتی؛

17) شرکت جنرال دینامیکس، واقع در فالز چرچ در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده به سال 1952، دارای بیش از 10000 پرسنل، بین 10 تا 50 میلیارد دلار درآمد، 100 دفتر کاری و 32 کارفرمای دولتی؛

18) شرکت آی‌بیست، واقع در فوتهیل رنچ در ایالت کالیفرنیا، تاسیس شده به سال 1986، دارای بین 100 تا 500 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار، 7 دفتر کاری و 6 کارفرمای دولتی؛

19) شرکت اینو، واقع در سن‌آنتونیو در ایالت تگزاس، تاسیس شده به سال 2003، دارای 26 تا 100 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد، 2 دفتر کاری و 4 کارفرمای دولتی؛

20) شرکت راهکارهای مرکزی آی او، واقع در سن‌آنتونیو در ایالت تگزاس، تاسیس شده به سال 2002، دارای کمتر از 25 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد، یک دفتر کاری و 3 کارفرمای دولتی؛

21) شرکت آی‌تی‌تی، واقع در مک‌لین در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده در سال 1995، دارای بین 501 تا 2000 پرسنل و بین یک‌میلیارد تا 10 میلیارد دلار درآمد، 52 دفتر کاری و 17 کارفرمای دولتی؛

22) شرکت مدیریت جی‌بی، واقع در الکساندریا در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده به سال 1990، دارای 101 تا 500 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد، 6 دفتر کاری و 9 کارفرمای دولتی؛

23) شرکت ارتباطات ال3، واقع در شهر نیویورک، تاسیس شده به سال 1997، دارای بیش از 10000 پرسنل، درآمد سالانه بین 10 تا 50 میلیارد دلار، 96 دفتر کاری و 29 کارفرمای دولتی؛

24) شرکت صنایع لئونی، واقع در پسیفیک پالیسیدز در ایالت کالیفرنیا، تاسیس شده به سال 2001، دارای بین 26 تا 100 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد سالانه، 4 دفتر کاری و 8 کارفرمای دولتی؛

25) شرکت بین‌المللی منتک، واقع در فیرفاکس در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده به سال 1968، بین 5000 تا 10000 پرسنل، یک تا 10 میلیارد دلار درآمد سالانه، 81 دفتر و 28 کارفرمای دولتی؛

26) شرکت مک نیل، واقع در اسپرینگ‌فیلد در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده به سال 1985، بین 501 تا 2000 پرسنل، 100 تا 750 میلیون دلار درآمد سالیانه، 13 دفتر کاری و 11 کارفرمای دولتی؛

27) شرکت خدمات مریتک، واقع در سن‌آنتونیو در ایالت تگزاس، تاسیس شده به سال 2002، دارای بین 26 تا 100 کارمند، کمتر از 100 میلیون دلار دلار درآمد سالانه، 2 دفتر کاری و 3 کارفرمای دولتی؛

28) شرکت نورتروپ گرامن، واقع در لس آنجلس در ایالت کالیفرنیا، تاسیس شده در سال 1939، دارای بیش از 10000 پرسنل و بین 10 تا 50 میلیارد دلار درآمد سالیانه، 98 دفتر کاری و 27 کارفرمای دولتی؛

29) شرکت سیستم‌های امگا، واقع در فونیکس در ایالت آریزونا، تاسیس شده در سال 1998، دارای کمتر از 25 پرسنل، کمتر از 100 میلیرون دلار درآمد، 3 دفتر و 4 کارفرمای دولتی؛

30) شرکت اس4، واقع در بورلینگتون در ایالت ماساچوست، تاسیس شده به سال 1996، دارای بین 101 تا 500 پرسنل، درآمد نامشخص، 10 دفتر و 12 کارفرمای دولتی؛

31) شرکت سیلوربک7، واقع در وودبریج در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده در سال 2005، دارای کمتر از 25 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد، 7 دفتر کاری و 7 کارفرمای دولتی؛

32) شرکت خدمات مهندسی نرم‌افزار، واقع در بلویو در ایالت نبراسکا، تاسیس شده در سال 1991، دارای 26 تا 100 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد، 3 دفتر کاری و 4 کارفرمای دولتی؛

33) شرکت بین‌المللی اس‌او‌اس، واقع در رستون در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده در سال 1989، دارای بین 501 تا 2000 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد سالانه، 4 دفتر و 6 کارفرمای دولتی؛

34) شرکت اس آر سی، واقع در سراکاز شمالی در ایالت نیویورک، تاسیس شده در سال 1957، دارای بین 501 تا 2000 پرسنل، بین 100 تا 750 میلیون دلار درآمد، 21 دفتر کاری و 10 کارفرمای دولتی؛

35) شرکت سینتراس، واقع در هرندن در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده در سال 1999، دارای 501 تا 2000 پرسنل و کمتر از 100 میلیون دلار درآمد سالانه، 2 دفتر کاری و 15 کارفرمای دولتی؛

36) گروه تحلیل، واقع در فالزچرچ در ایالت ویرجینیا، تاسیس شده در سال 2001، دارای 101 تا 500 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد سالانه، 6 دفتر کاری و 7 کارفرمای دولتی؛

37) شرکت وایکین، واقع در تامپا در ایالت فلوریدا، تاسیس شده در سال 2006، دارای 26 تا 100 پرسنل، کمتر از 100 میلیون دلار درآمد سالانه، 7 دفتر کاری و 8 کارفرمای دولتی

 

آیا واقعا سیستم اطلاعاتی آمریکا کند، ناکارآمد است؟

در پایان جا دارد این احتمال را نیز مطرح نمود که این کتاب بخشی از همان درز عامدانه اطلاعات از سیستم آمریکا برای در دسترس قرار دادن اطلاعات گمراه کننده برای تغذیه افکار عمومی جهانین است. شاید این طور بتوان تحلیل نمود که وسعت فعالیت این کمپانی ها به قدری است که روزی فراخواهد رسید که آمریکا دیگر قادر به پوشش دادن و مخفی نگاه دادن آن نگردد. بنابراین مصلحت آن است که خود، در مورد آنچه که روزی گریبانمان را خواهد گرفت "آنطور که دوست داریم" اطلاع رسانی نماییم تا ابتکار عمل این موضوع همیشه در دست خودمان باقی بماند. موید این تحلیل طرز نگارش این کتاب است.

در این کتاب، نگارندگان تلاش کرده اند سیستم آمریکا را سیستمی حجیم، کند و ناتوان نشان دهند اما به یک نکته - حداقل در مورد این کمپانی ها و حجم بالای اطلاعات تولیدی شان -  نمی پردازند؛ آن نکته اینکه: سیستمی که سازوکار جمع آوری اطلاعاتی با این درجه وسعت از سراسر جهان را فراهم می کند، یقینا پیش از هر کاری فکری برای "تحلیل داده های" به دست آمده می نماید. بسیار غیر منطقی است اگر فکر کنیم یک سیستم و یا یک حکومت تنها به فکر تسهیل جمع آوری اطلاعات باشد و همزمان، به تسهیل تحلیل آن داده ها نیاندیشد. به همین دلیل باید قدری به گفتمان این کتاب با دیده تردید نگریست و آنچه را که هرگز نباید از نظر دور داشت اطلاعات خامی است که در لابلای سطور آن خبر از عمق فاجعه می دهند.

تصویر زیر خود تاحدی می تواند گویای میزان ساده انگاشتن مخاطبان از سوی درزدهندگان این اطلاعات باشد. همانطور که در تصویر نیز می توان مشاهده نمود ساده ترین و ابتدایی ترین سیستم ها نیز به جمع آوری صرف اطلاعات بسنده نکرده و از همان ابتدای جمع آوری داده های خام برنامه ای برای پردازششان در سر می پرورند. حال حکومت عریض و طویلی چون آمریکا با آن ذهنیت بیگانه هراس زمامدارانش بسیار بسیار بعید به نظر می رسد که پیشاپیش فکری برای "تحلیل" و "آنتولوژی" آن اطلاعات خام بدست آمده از طرق مختلف نکرده باشند ....

 

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
یکشنبه 12 شهریور 1396 05:59 ق.ظ
What's up, for all time i used to check webpage posts here early in the morning, since i love to learn more and more.
یکشنبه 20 فروردین 1396 04:23 ق.ظ
Excellent pieces. Keep posting such kind of info on your site.
Im really impressed by your blog.
Hey there, You've done a fantastic job. I will definitely digg it and in my view suggest to my friends.
I am confident they will be benefited from this web site.
شنبه 6 اسفند 1390 08:02 ب.ظ
baba to dige ki hasti
چهارشنبه 3 اسفند 1390 02:06 ق.ظ
salam. khoda ghovat aghay askari... dastet dard nakoneh, kheyli keyli matalebeton ghashangan... man ke hal kardam inaro khondam
چهارشنبه 3 اسفند 1390 02:05 ق.ظ
salam. khoda ghovat aghay askari... dastet dard nakoneh, kheyli keyli matalebeton ghashangan... man ke hal kardam inaro khondam
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ

منتظر ظهور
سلام علیکم _ اللهم عجل لولیک الفرج _شما با نظرات خود می توانید این وبلاگ و مطالب ومقالات آنرا تقویت کنید و می توانید مطالب دلخواه خود را در قسمت نظرات پیشنهاد دهید تا در اسرع وقت اقدام به انتشار آن نماییم .انشاءالله همگی از منتظران واقعی امام زمان (عج) باشیم .این هم ایمیل :
has.askari@gmail.com
مدیر وبلاگ : حسن عسکری
مطالب اخیر
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :